Onderzoek Discriminatie LHBTIQ+ Gemeenschap
PM heeft in opdracht van gemeente Amsterdam, vanaf de herfst van 2020 t/m begin 2021, in samenwerking met BProud, een actieonderzoek naar discriminatie jegens de LHBTIQ+ gemeenschap uitgevoerd. Hoewel er al op verschillende vlakken actie wordt ondernomen om acceptatie van de LHBTIQ+ gemeenschap in Amsterdam te vergroten is discriminatie in verschillende gradaties nog steeds een onmiskenbaar probleem in de stad. Het overgrote deel van de LHBTIQ+ gemeenschap wordt er dagelijks mee geconfronteerd. Dit onderzoek dient ter ondersteuning van het overkoepelende doel van de gemeente de daadwerkelijke omvang van LHBTIQ+ discriminatie in beeld te brengen en er harder beleid tegen te formuleren.

Om deze ondersteuning te bieden stonden in dit onderzoek drie doelen centraal, namelijk het bestuderen van: 1) De aard van discriminatie jegens de gemeenschap. 2) Het huidige (ervaren) handelingsperspectief van LHBTIQ+ personen met betrekking tot discriminatie. Behoort melden daartoe en waarom wel of niet? 3) Het aandragen van concrete, realistische en door personen uit de LHBTIQ+ gemeenschap gedragen voorstellen en aanknopingspunten voor vervolgacties, waarbij de gemeente en partners gezamenlijk een stevigere vuist maken tegen discriminatie.
Er zijn interviews afgenomen met verschillende ervaringsdeskundigen, mensen uit de LHBTIQ+ gemeenschap die zelf discriminatie hebben meegemaakt (en/of meemaken) en personen die bij verschillende instanties werken die vanuit hun professie te maken krijgen met de gevolgen van discriminatie van de LHBTIQ+ gemeenschap in Amsterdam. Daarnaast hebben wij kleine focusgroepen begeleid met de slachtoffers van discriminatie in de stad. In het onderzoeksrapport staan hun ervaringen en voorstellen centraal. De bevindingen van het onderzoek zijn meegenomen in het plan van aanpak van de afdeling Diversiteit van gemeente Amsterdam. Het volledige rapport is hier te vinden.
